Tävlingar
januari 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Mora Indoor | 6 jan 2024 |
|
|
Mora Indoor stafett | 7 jan 2024 |
|
|
Träningstävling SkidO | 7 jan 2024 |
|
|
Mora nattserie E1 | 9 jan 2024 |
|
|
DOST nr 1 vintern 2024 a´la DSA Elit Orientering | 11 jan 2024 |
|
|
SkidO, Svenska cupen (endast juniorer), sprint + Svenska SkidO-träffen | 13 jan 2024 |
|
|
SkidO, Svenska cupen (endast juniorer), medel + Svenska SkidO-träffen | 14 jan 2024 |
|
februari 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Svenska cupen, sprint + Kårekampen SkidO | 3 feb 2024 |
|
|
Kårekampen SkidO - konceptsprint | 3 feb 2024 |
|
|
Svenska cupen, lång + Kårekampen SkidO | 4 feb 2024 |
|
|
Indoor KM | 10 feb 2024 |
|
|
Mora nattserie E2 | 13 feb 2024 |
|
|
DOST V.8 | 22 feb 2024 |
|
mars 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Sverigepemiären, natt | 1 mar 2024 |
|
|
Sverigepremiären, medel | 2 mar 2024 |
|
|
Sverigepremiären, lång | 3 mar 2024 |
|
|
DOST nr 5 Bergebo | 7 mar 2024 |
|
|
SkidO, SM/JSM/USM/VSM (Svenska cupen), lång | 9 mar 2024 |
|
|
SkidO, SM/JSM/USM/VSM (Svenska cupen), sprint | 10 mar 2024 |
|
|
Mora nattserie E3 | 12 mar 2024 |
|
|
Dala Veteran | 21 mar 2024 |
|
|
DOST #5 a´la DSA Elit Orientering | 21 mar 2024 |
|
|
SkidO, Svenska cupen, sprint | 23 mar 2024 |
|
|
SkidO, Svenska cupen, lång | 24 mar 2024 |
|
|
Swedish League, #1, lång (WRE) + Vildmarksfejden | 29 mar 2024 |
|
|
Swedish League, #2, medel (WRE) + Göingefejden | 30 mar 2024 |
|
|
Göingestafetten (Stafettligan, #1) | 31 mar 2024 |
|
|
Göingestafetten, individuella öppna klasser | 31 mar 2024 |
|
april 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Dala Veteran träning Korsnäs IF OK | 5 apr 2024 |
|
|
Motionsorientering Bjurforsberget | 11 apr 2024 |
|
|
Borlänge träningsorientering Norr Amsberg | 11 apr 2024 |
|
|
SM, natt (Swedish League, #3) | 12 apr 2024 |
|
|
Stigtomtakavlen (Stafettligan, #2) | 13 - 14 apr 2024 |
|
|
Stigtomtakavlen, individuella öppna klasser | 14 apr 2024 |
|
|
Medel KM 2024 | 14 apr 2024 |
|
|
Dala Veteran-OL | 16 apr 2024 |
|
|
Veckans bana | 18 - 25 apr 2024 |
|
|
DOLs Veckans Bana | 18 - 24 apr 2024 |
|
|
MotionsOL | 18 apr 2024 |
|
|
Borlänge Säter träningsorientering | 18 apr 2024 |
|
|
DOST Gustafs | 18 apr 2024 |
|
|
Öppen uttagningstävling inför 10mila | 20 - 21 apr 2024 |
|
|
Dala Veteran | 23 apr 2024 |
|
|
4-klubbs | 23 apr 2024 |
|
|
Veckans bana Gustafs | 25 apr - 2 maj 2024 |
|
|
Borlänge träningsorientering | 25 apr 2024 |
|
|
Veckans bana | 25 apr - 2 maj 2024 |
|
|
DOLs Veckans Bana | 25 apr - 1 maj 2024 |
|
|
DOST Marieberg | 25 apr 2024 |
|
|
Leksands trippeln 1 | 27 apr 2024 |
|
|
10Mila-intervaller | 27 apr 2024 |
|
|
Leksands trippeln 2 | 27 apr 2024 |
|
|
Leksands trippeln 3 | 28 apr 2024 |
|
|
Dala Veteran OL | 30 apr 2024 |
|
maj 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Borlänge träningsorientering Bäsna | 2 maj 2024 |
|
|
Veckans bana IFK Hedemora | 2 - 8 maj 2024 |
|
|
Tiomila, Nynäshamn (Stafettligan, #3) | 4 - 5 maj 2024 |
|
|
Tiomila, Nynäshamn, individuella öppna klasser, söndag | 5 maj 2024 |
|
|
Dala Veteran OL Smedjebacken | 7 maj 2024 |
|
|
Utmaningen #1 | 8 maj 2024 |
|
|
Utmaningen # 1 | 9 maj 2024 |
|
|
Swedish League, #4, medel (WRE) + Närkekvartetten, dag 1, medel | 9 maj 2024 |
|
|
Swedish League, #5, lång (WRE) + Närkekvartetten, dag 2, lång | 10 maj 2024 |
|
|
DOL-kampen, dag 1 | 11 maj 2024 |
|
|
IFK Mora OK Lång | 12 maj 2024 |
|
|
DOL-kampen, dag 2 | 12 maj 2024 |
|
|
Utmaningen #2 | 15 maj 2024 |
|
|
Siljanskrets Rättvik | 15 maj 2024 |
|
|
4-klubbs | 15 maj 2024 |
|
|
DOLs Veckans Bana | 16 - 22 maj 2024 |
|
|
MotionsOL | 16 maj 2024 |
|
|
Fäbodloppet, dag 1, medel | 18 maj 2024 |
|
|
Fäbodloppet, dag 2, lång | 19 maj 2024 |
|
|
Leksands lången | 19 maj 2024 |
|
|
Dala Veteran OL Hedemora | 21 maj 2024 |
|
|
Öppna sprint-KM IFK Mora OK | 21 maj 2024 |
|
|
DOLs Veckans Bana | 23 - 29 maj 2024 |
|
|
Utmaningen 3 | 23 maj 2024 |
|
|
IFK Mora OK | 25 maj 2024 |
|
|
DM, sprint, Dalarna | 26 maj 2024 |
|
|
DM, sprintstafett, Dalarna | 26 maj 2024 |
|
|
Dalaserien MTBO #1 | 27 maj 2024 |
|
|
VB - serie | 30 maj 2024 |
|
|
Motionslunken | 30 maj 2024 |
|
juni 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
OK Kåre MTBO | 1 jun 2024 |
|
|
KM | 4 jun 2024 |
|
|
Dala Veteran Korsnäs IF OK | 4 jun 2024 |
|
|
DOF-läger | 15 - 16 jun 2024 |
|
|
Dala Veteran OL | 18 jun 2024 |
|
|
Fjällorienteringen 50 år, lång | 23 jun 2024 |
|
|
Jubileumstävlingen 50-rejset, medel | 24 jun 2024 |
|
|
Idrefjällens 3-dagars | 25 - 27 jun 2024 |
|
|
3+3 i Sälen | 28 - 30 jun 2024 |
|
|
SM, sprint (Swedish League, #6) | 29 jun 2024 |
|
|
SM, sprintstafett (Stafettligan, #5) | 30 jun 2024 |
|
juli 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Borlänge Sommarsprint 2024 | 3 jul 2024 |
|
|
Dalaserien MTBO #3 | 6 jul 2024 |
|
|
O-Ringen Smålandskusten, Träningsbanor | 18 - 21 jul 2024 |
|
|
O-Ringen Smålandskusten, Bagheerastafetten | 21 jul 2024 |
|
|
O-Ringen Smålandskusten | 22 - 27 jul 2024 |
|
|
O-Ringen Smålandskusten, MTBO | 22 - 27 jul 2024 |
|
|
O-Ringen Smålandskusten, PreO | 22 - 27 jul 2024 |
|
|
O-Ringen Smålandskusten, Elitsprinten | 24 jul 2024 |
|
|
Dala veteran-OL | 30 jul 2024 |
|
augusti 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Ungdomens 10mila | 2 aug 2024 |
|
|
Ungdomens 10mila | 3 aug 2024 |
|
|
SM, ultralång (Swedish League, #7) | 10 aug 2024 |
|
|
SM, ultralång, publiktävling, medel | 10 aug 2024 |
|
|
Veteran-SM, ultralång distans | 11 aug 2024 |
|
|
Dala Veteran-OL | 13 aug 2024 |
|
|
Avestapropagandan, lång | 17 aug 2024 |
|
|
Kvarnsvedsträffen | 18 aug 2024 |
|
|
Dala Veteran OL | 20 aug 2024 |
|
|
DM, medel, Dalarna | 24 aug 2024 |
|
|
Mockfjärdsflåset | 24 aug 2024 |
|
|
DM, stafett, Dalarna | 25 aug 2024 |
|
|
Avestapropagandan, dag 2, medel | 25 aug 2024 |
|
|
Ungdoms-SM, sprint | 30 aug 2024 |
|
|
Veteran-SM, sprint | 30 aug 2024 |
|
|
Ungdoms-SM, lång | 31 aug 2024 |
|
|
SM, lång (Swedish League, #8) | 31 aug - 1 sep 2024 |
|
|
Veteran-SM, medel | 31 aug 2024 |
|
september 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
SM, publiktävling, medel | 1 sep 2024 |
|
|
Ungdoms-SM, distriktsstafett | 1 sep 2024 |
|
|
Veteran-SM, lång | 1 sep 2024 |
|
|
SM, medel (Swedish League, #9) | 6 - 7 sep 2024 |
|
|
Trampen, medel | 7 sep 2024 |
|
|
IFK Hedemora OK | 8 sep 2024 |
|
|
SM, stafett (Stafettligan, #6, final) | 8 sep 2024 |
|
|
FORM24 Förbunds- och Riksmästerskap PRO/SPF lång | 10 sep 2024 |
|
|
Siljansserien # | 11 sep 2024 |
|
|
FORM24 Förbunds- och Riksmästerskap PRO/SPF lång | 11 sep 2024 |
|
|
DM, natt, Dalarna | 13 sep 2024 |
|
|
Falu Öppna | 14 sep 2024 |
|
|
DM, lång, Dalarna | 15 sep 2024 |
|
|
Swedish League, #10, medel | 21 sep 2024 |
|
|
Swedish League, #11, jaktstartsfinal, förkortad lång | 22 sep 2024 |
|
|
Trampen, lång | 22 sep 2024 |
|
|
Skärmjakten, dag 1, lång | 28 sep 2024 |
|
|
Skärmjakten, dag 2, medel | 29 sep 2024 |
|
oktober 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
Orienteringsskytte, masstart, SM, DM, SC #5, WC #13 | 5 okt 2024 |
|
|
Orienteringsskytte, sprint, DM, SC #6, WC #14 | 6 okt 2024 |
|
|
25manna | 12 okt 2024 |
|
|
Motionsorientering 25manna | 12 okt 2024 |
|
|
25mannamedeln | 13 okt 2024 |
|
|
Lugnetsprinten | 18 okt 2024 |
|
|
Daladubbeln, stafett | 19 okt 2024 |
|
|
Dala-Dubbeln, patrull klubb | 19 - 20 okt 2024 |
|
|
Daladubbeln, patrull | 20 okt 2024 |
|
november 2024
Namn | Datum | Plats/arrangör | |
---|---|---|---|
O-event, dag 1 - Sprint by Night | 8 nov 2024 |
|
|
O-event, dag 2 - Downhill Sprint | 9 nov 2024 |
|